Vakum Nedir ve Ne Zaman Kullanıldı?

Vakum Nedir?

Cisim ya da maddenin barınmadığı boşluğa denmektedir. Günümüz şartlarında böylesine bir boşluk yaratmak mümkün değildir. Havanın az bulunduğu maddelerde bu durum olarak adlandırılmaktadır. Bu durum her zaman atmosfer basıncından küçüktür. Günümüz teknolojileri ile elde edilen en ideal vakum 10-15 atmosferdir. Miktarını az miktardaki gazların basıncı belirlemektedir. Yaklaşık 30 milyar atomun düştüğü bir metreküp (1 m³) hacme bu derece yaklaşmaktadır. En ideal ortam uzay boşluğu kabul edilir. Bir atmosfer yaklaşık 770 mm yükseklikteki kimyasal element civa bloklarının basıncına eşittir. Sıvı kolonlu barometreler ve diyaframlı basınç saatleri 1 Torr’dan büyük basınçları ölçmek için kullanılır. Bu basınçtan az değerleri ölçmek için ise dolaylı yollarla ölçülür.

Oldukça fazla sahada kullanılan başka çeşitleri vardır. Örnek olarak; ısı yoluyla enerji kaybını azalatmak için Flouresant lambalarda da bu işlem uygulanır. Cam lenslerin ince ve çok ince saf tabakalar halinde imal edilmesinde kullanılır. Çoğunlukla kimyevi, tekstil, matbaa, gazete, ilaç, kimyasal ürünler, endüstride tercih edilen vakum kurutma yönetmidir. Bu yüzden ısı ile yapılan işlemler kurutmaya hasar verdiği için tercih edilmemektedir.

Yüksek gerilim kabloları gibi uygulamalar yanında vakum metalurjisi olarak adlandırılan mühendislik dalında vazgeçilmez bir unsurdur çünkü dökümcülükde kullanıldığı diğer alanlardan birisidir. Metalin saflaştırılması, alaşımlandırılması, eritilmesi, işlenmesi ve ısıl işlemi sadece vakum ile mümkündür.

Diğer Kullanıldığı Alanlar

Bir başka vakum teknolojisi ile çalışan sistemler biyoloji ve tıp sahasında x ışını tüpleri ve elektron tüpleridir. Plastik cerrahideki deri tabakalarının ve dokuların kurutulması buna örnek verilebilir.

Geliştirilmiş diğer alanlar olan vakum; pompası, temizleyicisi, fren ve şişesi bu sisteme birer örnektir.

Kadın doğum pratiği olarak sık kullanılan vakum son yıllarda artan malpraktis davaları yüzünden azalan bir doğum aletidir. Çekme zincirden oluşan metal çan, 1953 yıllarında başarılı olarak İsveçli doğum hekimi Tage Malmström gerçekleştirmiştir.

İlk ne zaman kullanıldı?

Çanın ham maddesi, plastik slikon ve paslanmaz çelikten oluşmaktadır. Bu yüzden Malmström en çok kullandığı tip paslanmaz çelik olan modelidir. Bu kaynağına ek olarak; çekme sapı, ucuna tutunmuş metalik disk, iki hortumu, mantar şeklinde paslanmaz çelik ve bir çekme zincirinen oluşmaktadır. 40 ve 60 mm çaplarından bulunan ağız kısmının çapları iç taraftan ufak olacak şekildedir. Yumuşak çanlı aletler ise, huni şeklinde, mantar ve çıngıraklı olmak üzere üç tiptir.

Modellerimizi buradan, İngilizce ve Almanca dil bilgisi sayfamıza ise burdan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş